У тіні героїв

Матеріал з Історія Саджавки

Перейти до: навігація, пошук

"У тіні героїв" - біографічна повість Клавдіїі Бобикевич. Події повісті відбуваються в Саджавці в 1922/23 роках під час проживання Юрія Тютюнника в будинку священника Сидора Бобикевича.

Вступне слово ( до видання повісті в Саджавці в 2011 році)

Розкинулося над Прутом мальовниче село Саджавка. Знаємо, що тут бувала письменниця Ольга Кобилянська. Відвідували Саджавку Дмитро Павличко, Степан Пушик. Але чи це всі визначні гості, якими ми можемо пишатися? Для того, щоб розширити цей список, варто ближче познайомитися з історією сім'ї священика Бобикевича, що був парохом саджавської церкви в першій половині 20-го століття.

Історичні джерела свідчать: сім'я священика брала активну участь не тільки в житті села, але і всього регіону. Сидір Бобикевич служив священиком у церкві з 1905 року до останніх днів свого життя - 1933 року. Відомо також, що сім'я Бобикевичів мала багато друзів. Їхній дім, будинок біля церкви, завжди радо приймав гостей. Саме до них приїздила Ольга Кобилянська в різні роки.

А недавно було виявлено унікальну знахідку, що допоможе цілісно уявити тогочасне життя цієї родини і загалом села. З історії Саджавки знаємо про те, що Марія Бобикевич (дружина священика) та Клавдія ( дочка) займались літературною діяльністю, хоча мало їхніх творів дійшли до наших днів. Завдяки дослідженням київських істориків діяльності генерал-хорунжого армії УНР Юрія Тютюнника, стало відомо про його перебування в селі Саджавка в 1922-23 роках. Під час спілкування з Ярославом Файзуліним , науковцем, що вивчав біографію Тютюнника, вдалося дізнатися, що одним із основних джерел для дослідження діяльності отамана стали спогади Клавдії Бобикевич, видані у вигляді повісті.

Повість ``У тіні героїв написана в 1933 році і вперше надрукована та видана в 1940 році в газеті ``Свобода - тижневику української громади в США. Описані події відбуваються в Саджавці в 1922-1923 роках під час проживання Юрія Тютюнника із сім'єю в будинку священика Сидора Бобикевича. Історикам цей твір допоміг дослідити ``білу пляму в біографії отамана Тютюнника.

Для саджавчан ця повість має ще вагоміше значення. Бо це, мабуть, найбільший літературний твір, який має відношення до нашого села. Спогади допомагають зрозуміти, чим жили наші прадіди в той період, яких звичаїв та традицій дотримувалися.

Із повісті дізнаємося про те, що отаман Тютюнник не просто ``гостював у Саджавці. Він активно працював над підготовкою нового повстання проти більшовиків. В будинку священика його відвідували посланці із різних таборів, тому числі більшовики зі спробами переманити на свій бік.

Та що розповідати… Прочитайте самі. Я був вражений. Будете і ви. Природнім є висновок, що на будинку священика поряд з меморіальною дошкою має бути ще один пам’ятний знак - Юрію Тютюннику.

Роман Гелемб'юк.

Повідомлення про видання на сайті села Саджавка

Скачати уривки книги

Якщо ви хочете отримати повний текст цієї повісті напишіть на емейл roman@gelembjuk.com . Або ви можете знайти його частинами у архіві газети Свобода за 1940 рік

Особисті інструменти